KAPADOKYA TURU

TUR PROGRAMI

 

1.Gün 
21.00 Ataköy Olimpiyat Evi önü, 22.00 Şişli Prontotour merkez ofis önü, 23.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi önü hareketle Bolu, Ankara, Aksaray yoluyla Nevşehir-Niğde-Kayseri üçgenindeki doğuda 3916 m. Yükseklikte Erciyes, güneyde 3268 m. Yükseklikteki volkanik Hasandağı ile sınırlanmış, Güzel Atlar ülkesi Kapadokya bölgesine doğru yol alma

2.Gün 
Sabah yolda alınan serbest kahvaltı sonrası, Ihlara Vadisine (Mumyalar Vadisi) “Melendiz suyunun açtığı muhteşem kanyon-vadiye” ulaşıyoruz. Burada bolca merdiven inerek Ağaçaltı, Yılanlı Kiliseleri görüyor ve vadide su kenarından kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Devamında 4km2.lik bir alana yayılmış derinliği 90 m. Civarında henüz 8 katı görülebilen yaklaşık 20.000 kişinin yaşayabileceği Derinkuyu Yeraltı Şehri (veya Kaymaklı Yeraltı Şehri) ne gidiyoruz. Mimarisi hala muhteşem olarak nitelenen bu yerden, eski şehrin siluetini fotoğraflayarak, yeni şehre yani Nevşehir’e geçiyoruz. Kale ve şehrin panoramik turu, serbest olarak alacağımız çömlek kebabı, pastırmalı kurufasülye gibi yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeği ile devam ediyor. Yemek sonrası, erken ve geç dönem Hıristiyanlık ile Osmanlı eserlerinden örnekler göreceğimiz Çavuşin Ören Yeri ve Çavuşin Kilisesinin gezilmesini takiben,1-2-3 başlı peribacalarının bulunduğu diğer bir ilginç vadi olan, Paşabağ (Keşişler Vadisi) gezisini yapıyoruz. Peribacaları oluşumunun en iyi görülebileceği vadilerin başında gelen bu yerden sonra, Güzel Atlar ülkesinde dileyenlerin Atlarla yapacağı turun devamında, görenlerin her seferinde başka bir şekille yorumladıkları Dervent Vadisi de geziliyor. “Kör de bilir Avanos yolunu çanak-çömlek kırığından bellidir.” sözünün merkezi Avanos’a gidiyor ve Hitit döneminden gelen 4000 yıllık el sanatı merkezindeki Çanak-Çömlek atölyelerini geziyoruz. Akşam saatlerinde otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.Gün
Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası içinde; 20 civarında kilise,7 yemekhane, kilerler, mahzenler, manastırlar ve mezar odalarının bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek için hareket ediyoruz. St.Barbara, Elmalı, Yılanlı, Çarıklı kiliseler,Kızlar Manastırı,Yemekhane, Mutfak,Kiler, Şaraphane, Şapel ve İncil’in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise müzede göreceğimiz yerler arasında. Devamında Ürgüp(Çok Kale) içinde yapacağımız tur sonrası, Şarap Mahzenlerini (Dünyaca ünlü Turasan’da alış-veriş imkanı) ve Ana-Baba-Çocuk Peribacalarını görüyoruz. Buradan yörenin değişik kültürlerinin bir araya sığdırılmış minyatürü konumundaki Mustafapaşa’ya gidiyoruz. Yıllarca Rumlarla-Türklerin bir arada yaşadığı, Konakları, Çeşmeleri, Köprüleri, Kiliseleri, Vadileri ile bir başka belde olan, eski adıyla Sinasos gezimiz mübadelenin izlerini hissederek bitiyor. Devamında bölgedeki 4 büyük vadiyi (Avcılar, Uzundere, Kılıçlar, Dervent) hakimiyeti altında tutabilen savunma harikası, Uçhisar Kalesi’ni fotoğraflamak için aracımıza biniyoruz. Ardından Güvercinlik Vadisi ve bölgeye özgü Onxy Taş atölyelerinin görülmesi takiben otele dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4. Gün
Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. Kayseri içinde yapılacak olan turda,Gevher Nesibe Sultan için yapılmış olan ilk tıp okulu, Hunat Medresesi ve Camii, Döner Kümbet, İç Kale... panoramik olarak görülüyor. Yöresel ürünler için verilen serbest zaman sonrası, İstanbul’a doğru yola çıkacağız. Yol üstünde, Horasan’da dünyaya gelen Yeniçerilerin Piri Hacıbektaş Veli’nin Türbesinin de bulunduğu Hacıbektaş ilçesine uğruyoruz. Çeşmeleri, Avluları, Kara Kazanı ve Postları ile geçmişten gelen kültürün bir yansımasını yaşayacağımız bu yerde verilen serbest zaman sonrası, Ankara, Bolu üzerinden yol alarak siz sayın misafirlerimizi, diğer turlarımızda tekrar görüşmek üzere, aldığımız noktalara bırakıyoruz.

2 Gece - 3 Gün

399 TL

 

399.00 TL

 
 

19/05/2011 - 21/05/2011

 
 
Umre Adres Umre Adres  
    MERKEZ İLETİŞİM
Adres : Akşemsettin Mah. Akdeniz cad. Ak Yamaç Apt. No:62/1  FATİH / İSTANBUL
Tel : 0212 621 88 82 - 0212 631 27 54
Fax : 0212 621 88 85
E-Mail : info@ensartur.com
S.Arabistan : 00 966 4 828 4035 GSM : 00 966 50530 2006
    SAMSUN İLETİŞİM
Adres : Pazar Mah. Gaziler Meydanı No:47/2  
İLKADIM/SAMSUN
Tel - Fax : 0362 333 3 001
     
    BANDIRMA İLETİŞİM
Adres : Haydar Çavuş mah. İnönü cad. 41/2
BANDIRMA/BALIKESİR
Tel - Fax : 0266 714 01 18
     
     

yukari-cik